Lõpuks ometi tundub, et kevad on kätte jõudnud

Kui ilmad juba lubavad, siis märtsikuus kibeleb meist igaüks oma aias toimetama. Ere kevadine päike võib liiga teha igihaljastele puudele ja põõsastele, selleks peaksime need varjutuskangaga katma. Erilist hoolt vajavad kõik need taimed, mis istutatud alles eelmisel aastal. Sobilik on ette võtta ka lehtpuuheki noorenduslõikus. Lõika maha nii, et alles jäävad vaid 20-30 cm kõrgused põõsatüükad. Sedasi kasvab hekk endisest palju tihedamaks. Kui sügisel jäid lõikamata vanad vaarikavarred, tuleb ka see töö ära teha.

Kui veebruaris sai veel üsna väheseid seemneid külvata, siis märtsikuus on valik juba palju rikkalikum: paprikale, baklažaanile ja paljudele üheaastastele suvelilledele lisanduvad tomat ja maitsetaimed.

  • Vaata, et seemned, mida külvad ei oleks aegunud.
  • Pikeeri taimi ja kui taimed venima hakkavad, siis anna lisavalgust.
  • Õige aeg on toataimede ümber istutamiseks ja väetamiseks.

Hoidke aprilli ilmadel tähelepanelikult silma peal, sest külmad on endiselt võimalikud. Lilled ja pungad on eriti haavatavad sellel kuul. Algust võite teha viljapuude lõikusega ja väetamisega, puhastada lillepeenrad kuivanud lehtedest ja vartest. Kui muru on juba tahenenud, siis oleks hea see üle riisuda ja kuivanud kulu kokku korjata. Paha ei teeks ka muru õhutamine, väetamine ja teha muru parandamist uue seemne külviga. Populaarseks on kujunenud lillemuru, mis on üsna hooldusvaba.

MULD

Teie aiamuld võib pärast talve olla halvas seisukorras, nii et kaevake mullakihti komposti või sõnnikut, et peenrad kasvuperioodiks ette valmistada. Orgaaniline väetis mõjub mullale 7–10 aastat, see parandab mulla omadusi ja tõstab selle huumusesisaldust. Kui kasutate aeda rajades komposte, siis 2–3 aasta jooksul lisaväetist anda vaja ei ole.

MULTŠ

Üks lihtsamaid viise oma aia „poleeritud väljanägemiseks” on lisada lillepeenardele värske multšikiht. See aitab mullal teie taimede jaoks niiskust säilitada ja hoiab ära umbrohu tekkimise. Peenra katmiseks kulub sageli rohkem multši kui tundub. Seega on hea mõte hankida multši veidi rohkem, kui arvate. Vastasel juhul peate tõenäoliselt poodi tagasi minema. Laotage multš kinnastatud kätega ühtlaselt laiali või kasutage laiali ajamiseks reha, vältides seda liiga paksult lisamast taimede ümber, kuna see võib põhjustada probleeme- näiteks haigusi.

ÖÖKÜLMAD

Öökülmaohu möödumisel võib maha panna külmaõrnad sibullilled – gladioolid, daaliad jt. Vajadusel kaitse neid öise jaheduse eest mitmekordse kattelooriga. Külma suhtes on õrnad alles istutatud, veel vähejuurdunud taimed. Öökülma kaitseks kasta taimi õhtul sooja veega. Kui aga hommikul on külma saanud taimed närbunud, siis kasta (piserda) neid külma veega, et vähendada hommikusest intensiivsest päikesepaistest tekkinud suurt temperatuuri kontrasti.

Kõige tähtsam on see, et nüüd kui päike on väljas, ärge unustage võtta mõni hetk lõõgastumiseks, linnulaulu kuulamiseks ja kevadiste õitsengute imetlemiseks. Mõnus aia- või rõdunurk on selleks parim.